180 MILIONÓW EUROPEJCZYKÓW KORZYSTA Z SYSTEMU KAUCYJNEGO

Fot. Fotor AI

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 października 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny, który od lat z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy, Szwecja, Finlandia czy też Dania – podkreśla MKiŚ.

Szwecja w 1984 roku została pierwszym krajem w Europie, który wprowadził system kaucyjny, ograniczając tym samym ilość odpadów opakowaniowych. Kolejne kraje skandynawskie również szybko dostrzegły zalety tego rozwiązania – Norwegia wprowadziła go w 1999 r., a Dania w 2002 r. – przypomina resort klimatu.

Z biegiem czasu model ten zaczął być wdrażany w innych państwach, które zauważyły korzyści wynikające z efektywnego zarządzania odpadami.

Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta ponad 180 milionów Europejczyków, co stanowi ponad jedną czwartą populacji naszego kontynentu. Klika państw UE analizuje możliwość wprowadzenia podobnych regulacji. W zależności od miejsca, systemy różnią się, między innymi rodzajem opakowań, które są objęte systemem czy wysokością kaucji.

W Niemczech system kaucyjny obejmuje wybrane opakowania napojów, takie jak szklane i plastikowe butelki oraz puszki. Cena napoju zawiera koszt kaucji, który klient odzyskuje po zwrocie pustego opakowania. Większość supermarketów umożliwia zwrot za pomocą specjalnych automatów, które przyjmują opakowania i wypłacają kaucję. Opcja zwrotu przy kasie jest dostępna, lecz to automaty pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem.

Polska będzie drugim, co do wielkości krajem po Niemczech, który wprowadzi system kaucyjny. Celem tego rozwiązania jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, poprzez efektywniejsze zarządzanie odpadami opakowaniowymi. System przyczyni się również do poprawy efektywności selektywnej zbiórki odpadów oraz poziomów recyklingu – podkreśla MKIŚ.

opr. jp (źródło: MKiŚ)

OSTATNIE

Scroll to Top