22 KWIETNIA – DZIEŃ ZIEMI

Fot. Openclipart

„Nasza moc, nasza planeta” to hasło tegorocznego Dnia Ziemi, obchodzonego tradycyjnie 22 kwietnia. Hasło ma podkreślać siłę, którą ma zbiorowość, by dokonywać realnych zmian. Niewątpliwie realną zmianą jest wprowadzenie ogólnokrajowego systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać od października 2025 roku.

Wybierając produkty, których opakowania można poddać recyklingowi, a następnie zwracając te opakowania, każdy z nas przyczynia się do ochrony środowiska. Zgodnie z założeniami do 2029 r. Polska powinna osiągnąć 90% poziom selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych po napojach – przypomina Krajowy System Kaucyjny Zwrotka.

System kaucyjny to element szerszej zmiany w podejściu do konsumpcji i odpadów. Jest częścią dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty, materiały i zasoby pozostają w gospodarce tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów jest ograniczone do minimum.

Zamiast produkować, zużywać i wyrzucać, uczymy się projektować produkty i opakowania tak, by można było je wielokrotnie wykorzystywać, naprawiać, przerabiać. Dzięki temu zmniejszamy presję na środowisko i zwiększamy efektywność zasobów.

Systemem kaucyjnym objęte będą butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, puszki metalowe jednorazowego użytku na napoje o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.

Segment tworzyw sztucznych nadal dominuje na globalnym rynku opakowań na napoje, mając około 36% udziału w rynku w 2024 r. Ta znacząca pozycja rynkowa wynika z wszechstronności, opłacalności i lekkości plastiku, co czyni go idealnym do zastosowań w opakowaniach na napoje – zauważa KSK Zwrotka. Siła segmentu jest szczególnie widoczna w sektorach wody butelkowanej i napojów bezalkoholowych, gdzie butelki PET pozostają preferowanym wyborem ze względu na ich trwałość, przejrzystość i właściwości nadające się do recyklingu. Główni producenci napojów coraz bardziej koncentrują się na opracowywaniu innowacyjnych projektów, które zmniejszają zużycie materiałów. W Polsce od 2025 r producenci powinni uwzględnić 25% materiału rPET (tworzywo sztuczne pochodzące z recyklingu) przy produkcji butelek PET.

Politereftalan etylenu (PET) jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych na świecie do produkcji plastikowych pojemników na napoje. W rzeczywistości udział PET w rynku opakowań napojów bezalkoholowych stale rośnie na całym świecie. Prognozuje się, że do 2030 r. butelki PET będą stanowić 56% światowego udziału w opakowaniach napojów bezalkoholowych.

oprac. jp (żródło: KSK Zwrotka)

OSTATNIE

Scroll to Top