
Fot. Håkan Dahlström from Malmö, Sweden, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons
Unia Europejska konsekwentnie realizuje politykę zielonego ładu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem dotyczącym opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), od 2030 roku wszystkie opakowania w krajach UE mają być w pełni przystosowane do recyklingu.
Nowe przepisy oznaczają m.in., że znikną z rynku miniaturowe kosmetyki w plastikowych opakowaniach, które możemy znaleźć w hotelach. Nie będzie też jednorazowych saszetek z ketchupem, musztardą czy śmietanką do kawy, które są powszechnie używane w restauracjach czy barach. Zakazana też będzie sprzedaż warzyw i owoców w plastiku, jeśli waga produktów nie przekroczy 1,5 kg. Takie opakowania będą musiały zostać zastąpione przez alternatywy ekologiczne.
Nowe rozporządzenie wprowadza też wymóg, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu w sposób „ekonomicznie opłacalny” już od 2030 roku. Przypomnijmy, że kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć systemy kaucyjne, dzięki którym 90% pojemników na napoje (takich jak butelki plastikowe) zostanie zebranych do 2029 roku.
Rozporządzenie ustanawia nowe cele dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku; do 2035 roku – o 10 proc.; do 2040 roku – o 15 proc.
Najważniejsze założenia rozporządzenia:
Do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, np. za pośrednictwem systemów kaucyjnych.
W 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu w „ekonomicznie opłacalny sposób”.
Od 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie są dostępne np. w hotelach.
Keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być podawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.
Z rynku UE zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg.
Z plastiku nie będą mogły być zrobione torebki na herbatę.
Zakazane mają być także bardzo lekkie torebki plastikowe, chociaż ostatecznie ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.
UE ma postawić na promowanie opakowań wielokrotnego użytku. Dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom od 2030 roku możliwość korzystania z własnego pojemnika.
oprac. jp (źródło: prawo.pl legaartis.pl