ANGLIA I IRLANDIA PÓŁNOCNA DOŁĄCZAJĄ DO SYSTEMU KAUCYJNEGO

Fot. Henry Kellner, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Nowe przepisy dla Anglii i Irlandii Północnej będą wymagały od konsumentów uiszczania kaucji za plastikowe i metalowe pojemniki na napoje od października 2027 r.

Po debacie 21 stycznia 2025 r. brytyjska Izba Gmin zatwierdziła szeroko zakrojone przepisy mające na celu ustanowienie systemu zwrotu kaucji (DRS) dla pojemników na napoje w Anglii i Irlandii Północnej.

Program, który ma zostać uruchomiony w październiku 2027 r., będzie wymagał od konsumentów uiszczenia kaucji przy zakupie napojów w plastikowych i metalowych pojemnikach, które będzie można odzyskać, gdy puste opakowania zostaną zwrócone za pośrednictwem wyznaczonych punktów zbiórki.

Przemawiając w Parlamencie, minister środowiska Mary Creagh podkreśliła pilną potrzebę rozwiązania problemu odpadów: „Keep Britain Tidy szacuje, że dwa strumienie odpadów, plastikowe butelki i puszki po napojach, stanowią 55 procent wszystkich śmieci w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu marnotrawstwa, ten rząd nie będzie marnował czasu”.

Creagh nakreślił, w jaki sposób program wpłynie na społeczności i środowisko, mówiąc, że „zakończy epidemię śmieci na naszych ulicach i przywróci dumę z naszych społeczności. Poprawi to stan terenów wiejskich, ochroni naszą dziką przyrodę oraz ochroni nasze plaże i środowisko morskie”.

Celem programu jest zbiórka 70 procent opakowań do 2028 roku, a do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 90 procent. Do trzeciego roku musi to obejmować co najmniej 85 procent pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego PET i 85 procent z innych materiałów objętych zakresem, takich jak aluminium i stal.

Zgodnie z nowymi przepisami producenci i importerzy napojów będą musieli zarejestrować się w centralnej organizacji zarządzania kaucją (DMO), która zostanie powołana w kwietniu 2025 r. DMO będzie odpowiedzialny za ustalanie poziomów depozytów, określanie wymogów dotyczących etykietowania i zarządzanie interakcjami z innymi systemami.

System nakłada na sprzedawców detalicznych odpowiedzialność za pobieranie kaucji, zapewnianie punktów zwrotu i wyświetlanie konsumentom informacji o systemie. Uznając jednak potencjalne obciążenie dla małych przedsiębiorstw, przepisy przewidują zwolnienie dla sklepów o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych na obszarach miejskich.

Minister w gabinecie cieni Andrew Griffith ostrzegł przed kosztami programu dla firm, powołując się na rządowe oceny skutków pokazujące „288 milionów funtów kosztów netto nakładanych na biznes każdego roku”.

Podczas gdy Szkocja planuje jednocześnie wdrożyć kompatybilny system, to Walia wycofała się z realizacji własnego DRS, powołując się na obawy, że „proponowany system może podważyć wiodącą na świecie wydajność recyklingu w kraju”.

Przepisy zezwalają na współpracę z innymi systemami, w tym z istniejącym DRS Republiki Irlandii, chociaż szczegółowe ustalenia dotyczące koordynacji transgranicznej nie zostały jeszcze określone.

Ustawa przeszła 352 głosami za i 75 przeciw. Kończąc debatę, Creagh określiła tę decyzję jako „nie koniec śmieci, ale początek końca śmieci w tym kraju”

jp (źródło: Resource)

OSTATNIE

Scroll to Top