
Fot. Wikimedia
Unia Europejska w nowym projekcie regulacji, który może wejść w życie już w 2026 roku, planuje radykalne ograniczenie sprzedaży plastikowych butelek, a nawet ich całkowite wycofanie z rynku w niektórych sektorach.
Od 2021 roku w UE obowiązuje zakaz sprzedaży m.in. plastikowych sztućców, słomek, patyczków higienicznych oraz styropianowych opakowań na żywność. Teraz na celowniku znalazły się butelki PET, które stanowią aż 50% plastikowych odpadów w Europie – przypomina Kancelaria Lega Artis.
W nowych rozwiązaniach Komisja Europejska proponuje: ograniczenie produkcji plastikowych butelek o co najmniej 30% do 2030 roku, zobowiązanie producentów do korzystania w 100% z recyklowanego plastiku w butelkach PET, wprowadzenie systemu kaucyjnego we wszystkich krajach UE – butelki byłyby zwrotne, a kaucja miałaby wynosić od 0,20 do 0,50 euro za sztukę oraz zakazanie sprzedaży wody i napojów w plastikowych butelkach w sektorze HoReCa (hotele, restauracje, catering).
Jak czytamy w analizie Kancelarii Lega Artis, niektóre państwa członkowskie wyprzedziły unijne regulacje i już wdrożyły restrykcyjne przepisy dotyczące plastikowych butelek:
- Francja – od 2022 roku zakazano plastikowych opakowań na owoce i warzywa oraz wprowadzono obowiązek stosowania butelek z recyklingu.
- Niemcy – od 2024 roku wszystkie plastikowe butelki muszą być objęte systemem kaucyjnym.
- Hiszpania – od 2023 roku zakazano sprzedaży napojów w plastikowych butelkach w restauracjach i hotelach.
Polska na razie nie wprowadziła szeroko zakrojonych regulacji, ale już w 2025 roku obowiązkowy system kaucyjny ma objąć butelki PET do 3 litrów, a kaucja wyniesie 50 groszy za butelkę.
oprac. jp (źródło: Kancelaria Lega Artis)