RAPORT RELOOP: NOWE MIEJSCA PRACY DZIĘKI SYSTEMOWI KAUCYJNEMU

Fot. CC0 1.0 Universal Domena publiczna

W świetle kryzysu gospodarczego wywołanego destabilizacją łańcuchów dostaw oraz międzynarodowych dążeń do budowania samowystarczalnej gospodarki, raport przygotowany na zlecenie Reloop Platform ukazuje wyjątkowy potencjał systemów kaucyjnych w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Zgodnie z analizą autorów raportu, systemy kaucyjnej zbiórki opakowań po napojach generują od 11 do 38 razy więcej miejsc pracy niż tradycyjne metody zbiórki butelek i puszek.

System kaucyjny to nie tylko skuteczne narzędzie ochrony środowiska, ale też doskonała strategia gospodarczego rozwoju w oparciu o surowce lokalne i zielone miejsca pracy – mówi Anna Larsson, dyrektor ds. rozwoju GOZ w Reloop Platform i dodaje, że w czasach, gdy świat szuka rozwiązań łączących dbałość o klimat, czyste środowisko i wzrost zatrudnienia, system kaucyjny oferuje gotową odpowiedź.

Kaucyjny model zbiórki i wpływ na gospodarkę

Większa ilość odzyskiwanego materiału: System kaucyjny umożliwia odzyskanie nawet trzykrotnie większej ilości opakowań po napojach w porównaniu do systemu zbiórki selektywnej z gospodarstw domowych. A więcej odzyskanego surowca to więcej etapów przetwarzania – od zbiórki, przez sortowanie, po recykling – co oznacza większe zapotrzebowanie na pracowników.

Większe zapotrzebowanie na personel: W przeliczeniu na 1000 ton odzyskanego materiału, system kaucyjny potrzebuje średnio 7,34 etatów (FTE), podczas gdy systemy tradycyjne – 4,46, a zautomatyzowane oparte o surowce pierwotne (ropa naftowa/granulat i boksyty/aluminat) – zaledwie 1,66.

Efekty kaskadowe i nowe sektory zatrudnienia

Oprócz bezpośrednich miejsc pracy, system kaucyjny generuje także zatrudnienie pośrednie – np. w logistyce i transporcie, rozbudowie sieci punktów zbiorki, czy w zakładach recyklingu przemysłowego. Dodatkowo, zamiana surowców pierwotnych (ropa naftowa, boksyty/aluminat) na wtórne materiały z recyklingu oznacza przesunięcie zapotrzebowania na pracę z branż wysoko zautomatyzowanych do bardziej pracochłonnych w cyrkularnych sektorach gospodarki. Warto podkreślić, iż kaucja jest sposobem zbiorki nie tylko opakowań jednorazowych przeznaczonych do procesów recyklingu. Systemy kaucyjne to znana od wielu dekad metoda zbiorki opakowań wielorazowych, które również będą częścią polskiego rozwiązania. W Niemczech sektor serwisowania butelek wielokrotnego użytku generuje 100 tys. miejsc pracy.

Polski rynek – środowisko i gospodarka mają wspólny cel

W kontekście niestabilnej sytuacji gospodarczej i wojny w regionie, samowystarczalność staje się kluczowym elementem aktualnej strategii krajów europejskich. Gospodarka cyrkularna, oparta na efektywnym wykorzystaniu surowców, nie ma wyłącznie wymiaru środowiskowego – takiego jak redukcja zaśmiecania, ograniczanie marnotrawstwa materiałów czy zmniejszanie śladu węglowego – ale zyskuje również coraz większe znaczenie gospodarcze.

Maksymalizacja zbiórki butelek plastikowych i puszek metalowych przekłada się na znacznie większą dostępność surowców wtórnych – w perspektywie 10 lat to nawet 400 mln euro wartości rynkowej. Surowce te, przetwarzane lokalnie, przyczynią się do rozwoju krajowego rynku pracy, a jednocześnie będą wspierać budowanie gospodarczej samowystarczalności.

Gotowe rozwiązanie na kryzys – bez potrzeby dotacji

Podczas gdy wiele strategii odbudowy gospodarczej opiera się na wielomiliardowych inwestycjach lub dotacjach publicznych, wdrożenie systemu kaucyjnego nie wymaga wsparcia finansowego ze strony państwa. System kaucyjny to przykład rozwiązania, które samo się finansuje, jednocześnie przynosząc wymierne korzyści społeczno-gospodarcze i środowiskowe.

Zobacz Raport Reloop

OSTATNIE

oprac. jp (źródło: Reloop Platform)

Scroll to Top