JAK KAUCJA WPŁYWA NA ZMNIEJSZENIE ZAŚMIECANIA

Fot. GROK AI

Najnowsze analizy przeprowadzone przez Reloop pokazują wpływ systemu kaucyjnego na zmniejszenie liczby butelek plastikowych w całkowitym wolumenie odpadów.

Aby ocenić wpływ systemów kaucyjnych na ilość śmieci w butelkach po napojach w skali globalnej, organizacja Reloop przeprowadziła analizę danych ICC z 2023 r. w 131 państwach i stanach, dla których dostępne były miarodajne dane, w tym w 23 krajach, stanach lub prowincjach z systemem DRS (kaucyjnym) i 108 bez takiego systemu.

Analiza skupiła się wyłącznie na plastikowych butelkach na napoje, ponieważ dane dotyczące puszek i szklanych butelek nie były dostępne. Wyniki badań przeprowadzonych przez Reloop pokazują wyraźną różnicę, bowiem w jurysdykcjach, w których obowiązuje system kaucyjny, plastikowe butelki na napoje stanowiły średnio zaledwie 2,8% wszystkich śmieci (według liczby), gdy tymczasem w tych bez systemu kaucyjnego udział plastikowych butelek w śmieciach dochodził do 11,1%.

Według danych z 2020 roku, Polacy zużywają rocznie około 4–5 miliardów butelek PET, co przekłada się na około 200 tysięcy ton plastikowych butelek. Ostatnie wskazania W 2022 roku zebrano w Polsce 13,4 miliona ton odpadów komunalnych, z czego butelki PET mogą stanowić szacunkowo 1–2% całkowitej masy odpadów komunalnych.

Butelki PET, obok toreb foliowych, mają największy udział w odpadach plastikowych w Polsce. Jednak tylko 40–50% butelek PET trafia do recyklingu, co oznacza, że znaczna część pozostaje w strumieniu odpadów lub jest spalana w piecach domowych.

oprac. jp

OSTATNIE

Scroll to Top