HANDEL SZACUJE KOSZTY WPROWADZENIA SYSTEMU KAUCYJNEGO

Fot. materiały prasowe Carrefour

W początkowej fazie system kaucyjny w Polsce obejmie od 20 do 30 tys. sklepów – szacuje Polska Izba Handlu.

Przypomnijmy, że zgodnie z podpisaną przez prezydenta w grudniu 2024 r. nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny wystartuje w Polsce 1 października 2025 roku i obejmie on duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., które będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Z kolei mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, a do systemu odbioru opakowań będą mogły przystąpić dobrowolnie.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego „każdy sklep, który w długofalowej perspektywie będzie chciał być konkurencyjny w stosunku do punktów mających system kaucyjny obligatoryjnie, też będzie musiał rozważyć dołączenie do systemu”.

Prezes Izby w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwrócił uwagę, że przygotowania do uruchomienia systemu kaucyjnego będą generować znaczne koszty. Jak zaznaczył, pierwszy wydatek to zakup drogich automatów do odbioru butelek a kolejne związane są z magazynowaniem i logistyką.

Sieć Lewiatan szacuje, że koszt dostosowania standardowego sklepu do zbiórki opakowań wraz z przygotowaniem miejsca i infrastruktury to średnio ok. 100 tys. zł.

Jedną z sieci, która już rozpoczęła umieszczanie recyklomatów w sklepach jest Aldi. Na obecną chwilę posiadamy już ok. 50 urządzeń, a docelowo będą się one znajdować we wszystkich sklepach Aldi, których posiadamy już ponad 350 – poinformowała menadżerka ds. procedur i procesów w Aldi Polska Judyta Ciesińska w rozmowie z PAP. Swoje butelkomaty testują także pozostałe sieci: Biedronka, Lidl, Auchan czy Carrefour, który we współpracy z operatorem systemu kaucyjnego PolKa, w ramach pilotażu testuje zwrotomaty w 18 sklepach Carrefour w Warszawie i okolicach.

opr. jp (żródło: PAP)

OSTATNIE

Scroll to Top