KAUCJA W APTECE?

Fot. HuBar Wikimedia CC BY – SA 2.5

Od 1 października 2025 roku apteki, podobnie jak inne punkty handlowe, zostaną objęte nowym systemem kaucyjnym. Zmiany te nie ograniczą się wyłącznie do sklepów spożywczych. Obejmą również inne placówki sprzedające płynne suplementy diety i napoje, czyli m.in. apteki. Dla farmaceutów oznacza to nowe obowiązki administracyjne, organizacyjne i podatkowe – informuje serwis aptekarski.com

Apteki o powierzchni do 200 m.kw., które oferują w sprzedaży napoje lub płynne suplementy diety w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym, będą musiały wypełniać nowe obowiązki wynikające z przepisów. Niezależnie od powierzchni lokalu, każda apteka zostanie zobowiązana do pobierania kaucji przy sprzedaży produktów w opakowaniach oznaczonych logotypem systemu – czytamy.

Obowiązkowe będzie również prowadzenie ewidencji pobranych i zwróconych kaucji, a także bieżące weryfikowanie, czy oferowane produkty posiadają wymagane oznakowanie świadczące o objęciu ich systemem.

Farmaceuci będą musieli współpracować z podmiotem reprezentującym system, przede wszystkim w zakresie rozliczeń, a także zadbać o poprawne ujęcie kaucji w dokumentacji finansowej (mimo że nie podlega ona podatkowi VAT, musi być odpowiednio wykazana). Równie istotne będzie informowanie klientów o zasadach działania całego systemu, w sposób jasny i zgodny z obowiązującymi przepisami – informuje aptekarski.com

Jak podkreśla serwis, w przypadku aptek o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych placówki będą zobowiązane do przyjmowania od klientów pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym, niezależnie od tego, czy zostały one wcześniej zakupione właśnie w tej aptece. Zwrot kaucji będzie musiał następować bez konieczności okazywania paragonu.

Apteka powinna również zorganizować odpowiedni punkt zwrotu opakowań. Może to być miejsce obsługiwane przez pracownika, np. przy kasie, lub automatyczny punkt odbioru, jeśli placówka zdecyduje się na taką inwestycję.

Niezwykle istotne będzie również zadbanie o integralność zwracanych opakowań – muszą one być w dobrym stanie i posiadać widoczny logotyp systemu.

Apteki te będą miały obowiązek prowadzenia dokładnej ewidencji przyjmowanych opakowań oraz zgłaszania ich do operatora systemu w celu prawidłowego rozliczenia i zorganizowania odbioru odpadów. Całość działań musi odbywać się zgodnie z przepisami podatkowymi, co oznacza m.in. prawidłowe wykazywanie kaucji w dokumentacji finansowej – przypomina aptekarski.com

Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórzy eksperci i organizacje, takie jak Konfederacja Lewiatan czy PASMI, apelują o wyłączenie aptek z systemu kaucyjnego, argumentując, że dodatkowe obowiązki (np. pobieranie i zwrot kaucji) obciążyłyby farmaceutów i techników, odciągając ich od opieki nad pacjentami. Podkreślają też ryzyko sanitarne oraz brak odpowiedniej infrastruktury w aptekach. W odpowiedzi na te postulaty pojawiają się propozycje podobnego mechanizmu wyłączenia, jaki zastosowano dla opakowań po produktach mlecznych czy leczniczych. Na razie jednak brak jest ostatecznej decyzji legislacyjnej w tej sprawie, a kwestia ta pozostaje otwarta i wymaga dalszych regulacji.

oprac. jp (źródło: aptekarski.com)

OSTATNIE

Scroll to Top