
Fot. KaucjaNews
Polska przyjęła model systemu kaucyjnego w oparciu o funkcjonowanie wielu operatorów, z których każdy może uruchomić system od preferowanej przez siebie daty. W jaki sposób konsument rozpozna opakowanie kaucjonowane i jak odzyska kaucję?
Konsument będzie mógł zwrócić opakowanie i otrzymać za nie kaucję tylko w przypadku, gdy na opakowanie takie została wcześniej nałożona kaucja. Aby konsument odzyskał kaucję, opakowanie musi spełnić łącznie 2 warunki.
Po pierwsze, butelka lub puszka musi posiadać na etykiecie symbol systemu kaucyjnego. Zgodnie z ustawa o opakowaniach, polski znak systemu kaucyjnego to prostokąt w układzie horyzontalnym z wpisana kwota kaucji (0,50 zł za jednorazową butelkę plastikową i puszkę oraz 1 zł za wielorazową butelkę szklaną).

Po drugie, opakowanie musi być zaopatrzone w nowy kod kreskowy określający przynalezność do polskiego systemu kaucyjnego.
Większość opakowań kaucjonowanych w Polsce będzie posiadała krajowy kod kreskowy, czyli możliwy do wykorzystania tylko dla opakowań do produktów sprzedawanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W sprzedaży będą również butelki i puszki producentów oferowane na kilka rynków. Producent taki, mimo iż kod kreskowy opakowania będzie kodem międzynarodowym, również będzie musiał zmienić ten kod przed wprowadzeniem na polski rynek.
redakcja KaucjaNews