
Fot. Reloop
Reloop opublikował 5 grudnia 2024 r. najnowszą edycję swojego flagowego raportu, Global Deposit Book 2024, zawierającego kompleksowy przegląd systemów zwrotu kaucji (DRS) na całym świecie.
Od czasu pierwszej edycji w 2016 r. raport znacznie się rozszerzył, odzwierciedlając rosnącą globalną dynamikę wspierania systemów kaucyjnych jako kamienia węgielnego nowoczesnej gospodarki odpadami i polityki gospodarki o obiegu zamkniętym – informuje Reloop.
Autorzy raportu podkreślają, że od stycznia 2025 r. prawie 357 milionów ludzi na całym świecie będzie mieszkać w „jurysdykcjach z systemami zwrotu depozytów”. Przewiduje się, że do końca 2027 r. ponad 70 jurysdykcji – obejmujących około 641 mln osób – będzie miało programy operacyjne dotyczące jednorazowych pojemników na napoje.
Od czasu pierwszego raportu liczba jurysdykcji z systemami zwrotu kaucji wzrosła z 38 do 57. W tym wydaniu omówiono nowe systemy w Austrii, Rumunii, na Węgrzech, w Republice Irlandii i Wiktorii (Australia), a uruchomienie systemów planowane jest m.in. w Polsce, Tasmanii (Australia), Turcji i Goa (Indie).
W ciągu najbliższych kilku lat systemy kaucyjne mają zostać wprowadzone również w Czechach, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Urugwaju i Singapurze.
Mapa prezentująca państwa Europy, w których funkcjonuje system kaucyjny wraz z datami jego wprowadzenia.

W raporcie podkreślono, że Europa pozostaje światowym liderem w dziedzinie systemów kaucyjnych i może pochwalić się średnim wskaźnikiem zwrotu pojemników na napoje na poziomie 87%, w porównaniu z 69% w Ameryce Północnej i 60% w Australii. Sukces Europy przypisuje się powszechnemu przyjęciu modelu powrotu do sprzedaży detalicznej (R2R), w którym średnia stopa zwrotu wynosi 84%.
Dla porównania, modele typu return-to-depot/redemption center lub hybrydowe osiągają medianę stopy zwrotu na poziomie zaledwie 70% – czytamy w omówieniu raportu.
Zobacz raport Global Deposit Book 2024
opr. jp (źródło: Reloop)