POWSTAŁO EUROPEJSKIE STOWARZYSZENIE SYSTEMÓW ZWROTU KAUCJI

Fot. DRS

20 lutego 2025 r., czołowi europejscy administratorzy systemów kaucyjnych oficjalnie powołali do życia Europejskie Stowarzyszenie Systemów Zwrotu Kaucji (EDRSA). Głównym celem nowego stowarzyszenia jest rozszerzenie współpracy w dziedzinie systemów kaucyjnych (DRS) w Europie.

EDRSA (European Deposit Return Systems Association) ma także zajmować się promowaniem innowacji, zwiększaniem wydajności i odpowiedzialności środowiskowej systemów kaucyjnych poprzez łączenie kluczowych podmiotów z całej branży, w tym administratorów systemów kaucyjnych, decydentów, podmiotów zajmujących się recyklingiem i dostawców technologii. Stowarzyszenie będzie również służyć jako platforma wymiany informacji, wiedzy specjalistycznej, promowania skutecznego prawodawstwa i nowoczesnych inicjatyw w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym.

17 członków założycieli EDRSA składa się z administratorów z: Danii, Estonii, Holandii, Finlandii, Irlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Niderlandów, Norwegii, Portugalii, Austrii, Rumunii, Słowacji i Szwecji. Na swoim posiedzeniu Walne Zgromadzenie ustaliło również główne organy Stowarzyszenia i zatwierdziło jego budżet.

Miks Sturitis (Łotwa), Ciaran Foley (Irlandia), Susanne Kürschner (DRS Niemcy), Kjell Olav Maldum (DRS Norwegia) i Gemma Webb (DRS Rumunia) zostali wybrani do zarządu Stowarzyszenia. Marián Áč (DRS Słowacja) został wybrany na prezesa EDRSA, a Monika Fiala (DRS Austria) została skarbnikiem. Stowarzyszenie oficjalnie powitało również w swoich szeregach pierwszego członka stowarzyszonego, administratora systemu kaucyjnego z Wysp Owczych, IRL Panta.

W swoim przemówieniu na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym nowo wybrany prezydent EDRSA, Marián Áč, podkreślił, że „stowarzyszenie wkracza na europejską i światową scenę systemów kaucyjnych w
czasie, gdy stopniowo wdrażane są nowe przepisy unijne dotyczące kaucji i recyklingu oraz tworzone są kolejne krajowe systemy kaucyjne. Chcemy służyć jako platforma do wdrażania tych regulacji oraz do dzielenia się informacjami i wiedzą na temat systemów kaucyjnych. W szerszym ujęciu mamy również ambicję przyczyniać się do kształtowania przyszłości gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska. Ściskamy dłonie wszystkim, którzy mają podobne cele – powiedział Marian Áč.

Stowarzyszenie skupi się na kluczowych priorytetach, takich jak standaryzacja, integracja technologii, zaangażowanie konsumentów i promowanie skutecznej polityki kaucyjnej.

Ponadto będzie starało się wpływać i monitorować ustawodawstwo i politykę związaną z systemami kaucyjnymi i opakowaniami w Europie, mając na celu stanie się kluczowym partnerem dla organów ustawodawczych w celu zapewnienia, że potrzeby producentów i zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zostaną również odzwierciedlone w nowych przepisach.

Działalność stowarzyszenia będzie wspierana przez siedem grup roboczych zajmujących się: komunikacją, prawodawstwem Unii Europejskiej, finansami, oszustwami depozytowymi, operacjami i logistyką, technologią i technologią handlu detalicznego oraz zmianami.

Członkostwo w stowarzyszeniu jest otwarte dla administratorów systemów depozytowych z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), natomiast członkostwo stowarzyszone jest otwarte dla administratorów systemów depozytowych z całego świata.

oprac. jp (źródło: Slovensko zalohuje)

OSTATNIE

Scroll to Top