
Fot. DRS
20 lutego 2025 r., czołowi europejscy administratorzy systemów kaucyjnych oficjalnie powołali do życia Europejskie Stowarzyszenie Systemów Zwrotu Kaucji (EDRSA). Głównym celem nowego stowarzyszenia jest rozszerzenie współpracy w dziedzinie systemów kaucyjnych (DRS) w Europie.
EDRSA (European Deposit Return Systems Association) ma także zajmować się promowaniem innowacji, zwiększaniem wydajności i odpowiedzialności środowiskowej systemów kaucyjnych poprzez łączenie kluczowych podmiotów z całej branży, w tym administratorów systemów kaucyjnych, decydentów, podmiotów zajmujących się recyklingiem i dostawców technologii. Stowarzyszenie będzie również służyć jako platforma wymiany informacji, wiedzy specjalistycznej, promowania skutecznego prawodawstwa i nowoczesnych inicjatyw w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym.
17 członków założycieli EDRSA składa się z administratorów z: Danii, Estonii, Holandii, Finlandii, Irlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Niderlandów, Norwegii, Portugalii, Austrii, Rumunii, Słowacji i Szwecji. Na swoim posiedzeniu Walne Zgromadzenie ustaliło również główne organy Stowarzyszenia i zatwierdziło jego budżet.
Miks Sturitis (Łotwa), Ciaran Foley (Irlandia), Susanne Kürschner (DRS Niemcy), Kjell Olav Maldum (DRS Norwegia) i Gemma Webb (DRS Rumunia) zostali wybrani do zarządu Stowarzyszenia. Marián Áč (DRS Słowacja) został wybrany na prezesa EDRSA, a Monika Fiala (DRS Austria) została skarbnikiem. Stowarzyszenie oficjalnie powitało również w swoich szeregach pierwszego członka stowarzyszonego, administratora systemu kaucyjnego z Wysp Owczych, IRL Panta.
W swoim przemówieniu na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym nowo wybrany prezydent EDRSA, Marián Áč, podkreślił, że „stowarzyszenie wkracza na europejską i światową scenę systemów kaucyjnych w
czasie, gdy stopniowo wdrażane są nowe przepisy unijne dotyczące kaucji i recyklingu oraz tworzone są kolejne krajowe systemy kaucyjne. Chcemy służyć jako platforma do wdrażania tych regulacji oraz do dzielenia się informacjami i wiedzą na temat systemów kaucyjnych. W szerszym ujęciu mamy również ambicję przyczyniać się do kształtowania przyszłości gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska. Ściskamy dłonie wszystkim, którzy mają podobne cele – powiedział Marian Áč.
Stowarzyszenie skupi się na kluczowych priorytetach, takich jak standaryzacja, integracja technologii, zaangażowanie konsumentów i promowanie skutecznej polityki kaucyjnej.
Ponadto będzie starało się wpływać i monitorować ustawodawstwo i politykę związaną z systemami kaucyjnymi i opakowaniami w Europie, mając na celu stanie się kluczowym partnerem dla organów ustawodawczych w celu zapewnienia, że potrzeby producentów i zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zostaną również odzwierciedlone w nowych przepisach.
Działalność stowarzyszenia będzie wspierana przez siedem grup roboczych zajmujących się: komunikacją, prawodawstwem Unii Europejskiej, finansami, oszustwami depozytowymi, operacjami i logistyką, technologią i technologią handlu detalicznego oraz zmianami.
Członkostwo w stowarzyszeniu jest otwarte dla administratorów systemów depozytowych z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), natomiast członkostwo stowarzyszone jest otwarte dla administratorów systemów depozytowych z całego świata.
oprac. jp (źródło: Slovensko zalohuje)