PUSTA BUTELKA PRZESTANIE BYĆ BEZUŻYTECZNYM ŚMIECIEM

Fot. PxHere CC0

Od 1 października 2025 r. każdego konsumenta, który kupi napój w opakowaniu objętym kaucją, czekają spore zmiany, do których już teraz warto zacząć się przygotowywać.

Systemem kaucyjnym w Polsce objęte będą opakowania na napoje jednokrotnego użytku: butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, ale te systemem zostaną obięte od 2026 r. Wysokość kaucji określona została w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska: 50 groszy na butelki PET i puszki, 1 zł na butelki szklane.

Zatem za każdym razem, gdy kupimy napój w opakowaniu objętym systemem, wpłacimy przy kasie dodatkową opłatę kaucyjną. Ta kaucja może być odzyskana, gdy puste opakowanie zostanie zwrócone do jednego z wyznaczonych punktów zbiórki.

Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu. Co bardzo ważne opakowań nie należy zgniatać przed oddaniem do punktu zbiórki.

Będziemy musieli w tej sytuacji poszerzyć naszą aktywność o konieczność wizyty w punkcie odbioru opakowań. Trzeba będzie zaplanować, jak i kiedy oddać opakowania, aby odzyskać kaucję. Może to oznaczać dodatkowe wizyty np. w sklepie, ale z drugiej strony będzie propagować większą świadomość ekologiczną.

Twórcy systemu liczą na to, że klienci, widząc bezpośrednią korzyść finansową ze zwracania opakowań, mogą stać się bardziej świadomi problemów związanych z odpadami i recyklingiem. Nadanie opakowaniu wartości spowoduje, że pusta butelka przestanie być dla nas bezużytecznym śmieciem. Na samym końcu chodzi o to, abyśmy do konsumpcji i zakupów podchodzili w sposób bardziej zrównoważony.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego i naruszenie naszej codziennej rutyny może początkowo z jednej strony rodzić bunt ale z drugiej być wyzwaniem. Długoterminowo zwiększenie stopy recyklingu i redukcja ilości odpadów, przyczyni się do ochrony środowiska, a to z kolei przyniesie korzyści indywidualne i społeczne.

jp

OSTATNIE

Scroll to Top