Pytania i odpowiedzi

Na czym polega system kaucyjny?

System kaucyjny to formuła zbiórki opakowań, która funkcjonuje w oparciu o kaucję – ekonomiczną zachętę do zwrotu opakowań. Konsument uiszcza kaucje przy zakupie towarów w opakowaniach i otrzymuje jej zwrot w momencie oddania opakowania do punktu zbiórki należącego do systemu.

Kiedy system kaucyjny będzie obowiązywał w Polsce?

System kaucyjny został wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1852). Podstawą była dyrektywa PE i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP). System kaucyjny zostanie uruchomiony w 2025 r.

Jakie rodzaje opakowań będą objęte systemem kaucyjnym?

Systemem kaucyjnym objęte będą opakowania jednorazowego użytku na napoje z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.

Jak wygląda oznakowanie opakowań objętych system?

Na opakowaniach objętych systemem muszą się znaleźć oznakowania określające przynależność do systemu i wysokość kaucji. Wzór oznakowania dostępny jest na stornie MKiŚ: https://www.gov.pl/web/klimat/oznakowanie-opakowan-w-systemie-kaucyjnym.

Czy podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach?

System kaucyjny funkcjonuje już od wielu lat w różnych państwach świata, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. na dzień 1 marca 2025 r., 17 krajów europejskich wprowadziło system kaucyjny jako metodę zbiórki opakowań po napojach jednorazowych: Chorwacja, Dania, Islandia, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Węgry, Malta, Austria, Słowacja, Rumunia. Dodatkowo kilka państw UE rozważa wprowadzenie regulacji w tym zakresie. Przyjęte i projektowane rozwiązania w poszczególnych państwach różnią się od siebie między innymi w zakresie obligatoryjności systemu, rodzaju włączonych opakowań czy wysokości kaucji.

W jaki sposób system kaucyjny wspiera ochronę środowiska?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego przyczyni się do zmniejszenia zaśmiecenia środowiska odpadami opakowaniowymi, zwiększenia osiąganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych oraz zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych. Dodatkowo wyrobi w społeczeństwie pozytywne nawyki dot. segregowania odpadów i będzie to kolejny krok w kierunku przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Jakie cele unijne mamy szansę osiągnąć dzięki wprowadzeniu systemu kaucyjnego?

Wprowadzający są obowiązani osiągnąć określone poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu (77% od 2025 r. i 90% od 2029 r.). Dodatkowo, dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będą obowiązani do zapewnienia, aby opakowania te, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami, zawierały udział wagowy wynoszący co najmniej: od 2025 r. – 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i od 2030 r. – 30% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Dlaczego systemem kaucyjnym objęte zostały jednorazowe opakowania z plastiku, metalu?

Dotychczasowe badania wskazują, że odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, puszki metalowe stanowią jeden z najczęściej zanieczyszczających środowisko rodzajów odpadów. Z tego względu UE nałożyła ambitne poziomy zbiórki tych formatów, a najbardziej optymalna i sprawdzoną metodą zagospodarowania plastikowych butelek i puszek jest system kaucyjny.

Dlaczego systemem objęte są opakowania szklane wielokrotnego użycia?

W wielu krajach, gdzie obecne na rynku są opakowania wielorazowe, ustawodawca decyduje się na objęcie formatów wielorazowych formułą zorganizowanego systemu kaucyjnego. Licencjonowane systemy kaucyjne na opakowania wielorazowe mają Finlandia, Litwa (samodzielny operator) oraz Dania, Łotwa, Estonia (wspólny operator dla formatów jedno i wielorazowych)

Ile będzie wynosiła wysokość kaucji?

Wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska. Zgodnie z rozporządzeniem kaucja wyniesie 50 groszy na butelki PET i puszki metalowej oraz 1 zł na butelki szklane wielokrotnego użytku.

Kto pobierze ode mnie kaucję?

Kaucja pobierana będzie w momencie zakupu napojów w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym. Za pobranie kaucji będą odpowiedzialne wszystkie punkty handlowe i sprzedające takie produkty.

Czy kaucja będzie doliczana do ceny produktu na półce?

Nie, kaucja nie jest składnikiem ceny produktu i jest w 100% zwracana konsumentowi w momencie oddania opakowania do punktu zbiórki.

Skąd mam wiedzieć, że za dane opakowanie pobrano właściwą kaucję?

Na opakowaniach objętych systemem muszą się znaleźć oznakowania określające przynależność do systemu i wysokość kaucji. Wzór oznakowania dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny.

Gdzie mogę odzyskać kaucję?

Konsumenci odzyskają wpłaconą kaucję przy zwrocie opakowania do punku zbiórki. Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu i organizować punkty zbiórki. Do systemu mogą przystępować także inni zbierający.

Czy będę potrzebować paragonu by odzyskać kaucję?

Nie, system kaucyjny będzie bezparagonowy, co oznacza, że konsument będzie mógł zwrócić opakowanie w dowolnym punkcie zbiórki bez okazania dowodu zakupu. Punkt zbiórki dokona zwrotu kaucji weryfikując wyłącznie, czy opakowanie objęte jest systemem kaucyjnym.

Co stanie się z nieodebraną kaucją?

Nieodebrana przez konsumentów kaucja trafi do operatora systemu i będzie przeznaczona na finansowanie systemu.

Gdzie będę mógł zwrócić opakowanie?

Opakowanie będzie można oddać w dowolnym punkcie zbiórki. Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony będzie na sklepy powyżej 200 m2 (małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu). Zbieranie opakowań będzie mogło odbywać się ręcznie, np. przez pracowników sklepu lub w sposób zautomatyzowany w specjalnych urządzeniach (w tzw. butelkomatach).

Czy zgnieść butelkę przed zwrotem?

Nie, zwracane w punkcie zbiórki opakowanie powinno być niezgniecione i opróżnione. Opakowanie zostanie zgniecione natychmiast po weryfikacji jego przynależności do systemu kaucyjnego.

Czy mogę w ramach systemu zwrócić opakowanie zakupione przed jego uruchomieniem?

Nie, opakowanie zakupione przed uruchomieniem systemu kaucyjnego nie będzie przyjmowane w punktach zbiórki. Odzyskać kaucję można będzie jedynie za opakowania zawierające oznakowanie przynależności do systemu kaucyjnego.

Co zrobić z opakowaniem, które nie jest objęte systemem?

Opakowania po napojach nieobjętych systemem kaucyjnym, np. jednorazowe butelki szklane wciąż będzie można wysortować i umieścić w odpowiednim pojemniku do zbiórki selektywnej.

Które podmioty są operatorami systemu kaucyjnego w Polsce?

Operatorami sytemu kaucyjnego w Polsce są podmioty, które uzyskały stosowne zezwolenie. LISTA OPERATORÓW POSIADAJĄCYCH ZEZWOLENIE

OSTATNIE

Scroll to Top