
1 lutego 2024 roku Irlandia stała się 16. krajem w Europie, który wprowadził system kaucyjny. Obejmuje on wszystkie napoje (z wyłączeniem produktów mlecznych) w puszkach i butelkach PET, za które klienci zapłacą kaucję w wysokości 0,15 euro za opakowania o pojemności od 0,15 l do 0,5 l i 0,25 euro za te o pojemności od 0,5 l do 3 l. Kaucja jest oddawana konsumentom po zwróceniu opakowania do dowolnego sklepu, sprzedającego napoje objęte systemem kaucyjnym.
Po początkowym zamieszaniu i irytacji konsumentów, pierwszy w historii Irlandii system zwrotu kaucji za plastikowe butelki i puszki został w końcu przyjęty przez społeczeństwo.
Firma Re-turn, która została wyznaczona przez irlandzki rząd do wdrożenia programu w ramach dążenia do osiągnięcia unijnych celów recyklingu na poziomie 90 procent, poinformowała, że w ciągu ośmiu miesięcy od lutego do końca sierpnia 630 milionów opakowań zostało zdeponowanych w automatach zwrotnych w całym kraju.
Jest to największa zmiana zachowań od czasu wprowadzenia podatku od plastikowych toreb w 2001 r., a według najnowszych danych zwroty wzrosły z 2 mln miesięcznie do 110 mln miesięcznie – poinformował The Guardian.
Ostatecznie jest to dość łatwy sposób, aby poprawić sobie samopoczucie, ponieważ wiele osób chce zajmować się recyklingiem, aby zrobić to, co właściwe dla naszej planety” – powiedział Ciaran Foley, dyrektor generalny firmy Re-turn.
W kraju liczącym nieco ponad 5 milionów mieszkańców ponad 110 milionów opakowań zwracanych miesięcznie wydaje się być pieczęcią sukcesu. Jednak przy szacunkowej liczbie 1,7 miliarda puszek i plastikowych butelek wprowadzanych na rynek każdego roku, Irlandia ma jeszcze wiele do zrobienia – zauważa The Guardian.
oprac. jp (źródło: The Guardian)