SYSTEM KAUCYJNY RUSZY 1 PAŹDZIERNIKA 2025

Fot. Canva AI

22 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przesuwa wprowadzenie w Polsce system kaucyjnego na 1 października 2025 r.

Początkowo system miał ruszyć z początkiem 2025 roku, jednak minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreślała, że przedsiębiorcy nie są gotowi na jego wdrożenie w tak krótkim czasie. Nowelizacja, oprócz zmiany terminu, wprowadza także szereg usprawnień w funkcjonowaniu systemu.

Jedną z najważniejszych uchwalonych zmian jest obowiązek utworzenia co najmniej jednego punktu odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych w każdej gminie w Polsce. Ponadto, nowela wprowadza tzw. zamknięty system obiegu kaucji, który ma wyeliminować możliwość defraudacji kaucji oraz zapewnić lepsze monitorowanie przepływów. Z systemu kaucyjnego wyłączona zostanie zbiórka opakowań po mleku i produktach mlecznych, a opakowania objęte systemem będą musiały być oznakowane specjalnym logotypem.

Potwierdzone zostało wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych, a także zapewnienie prawidłowego obiegu kaucji w systemie, czyli pobieranie jej na każdym etapie dystrybucji napojów w opakowaniach. Bardzo korzystne jest także zaplanowanie trzymiesięcznego okresu przejściowego, podczas którego przedsiębiorcy będą mogli legalnie wprowadzić do obrotu wyprodukowane wcześniej napoje w opakowaniach, stanowiące ich zapasy i stany magazynowe

Krzysztof Hornicki ekspert BCC ds. ochrony środowiska, przewodniczący Komisji BCC ds. Gospodarki Odpadami 

System kaucyjny obejmie trzy rodzaje opakowań: plastikowe butelki do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Duże placówki handlowe, o powierzchni powyżej 200 m kwadratowych, będą obowiązane do odbioru opakowań i zwrotu kaucji, natomiast mniejsze obiekty będą miały możliwość dobrowolnego przystąpienia do systemu. Zebrana kaucja, która nie zostanie zwrócona użytkownikom, będzie przeznaczona na finansowanie samego systemu.

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

oprac. jp (źródło: Sejm, Infor, prawo.pl)

OSTATNIE

Scroll to Top