SZWAJCARIA PLANUJE STWORZENIE SYSTEMU ZBIÓRKI OPAKOWAŃ PET

Fot. PickPik CC0 1.0

Szwajcaria ma jeden z najwyższych wskaźników recyklingu odpadów komunalnych w Europie, przynajmniej w przypadku aluminium i szkła. Jednak większość plastiku jest spalana. Nowa inicjatywa ma na celu odwrócenie tego trendu – donosi szwajcarski serwis swissinfo.ch

Gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa w Szwajcarii wytwarzają około sześciu milionów ton odpadów rocznie. To 671 kilogramów odpadów komunalnych na mieszkańca (w 2022 r.), co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie. Według Federalnego Urzędu ds. Środowiska (FOEN) nieco ponad połowa tych odpadów jest zbierana selektywnie i poddawana recyklingowi. Na poziomie europejskim jest to jeden z najwyższych wskaźników recyklingu.

Reszta odpadów wytwarzanych w Szwajcarii, zwłaszcza zdecydowana większość tworzyw sztucznych, trafia do spalarni.

W Szwajcarii 80% papieru i tektury jest poddawane recyklingowi. Stawka ta wzrasta do 83% w przypadku plastikowych butelek na napoje PET, 91% w przypadku opakowań aluminiowych i 97% w przypadku szkła. Oznacza to, że na każde 100 butelek lub innych szklanych pojemników sprzedawanych w kraju, 97 jest poddawanych recyklingowi.

Stowarzyszenie RecyPac, które powstało pod koniec 2023 roku, chce wdrożyć gospodarkę o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych poprzez stworzenie jednolitego systemu zbiórki w całej Szwajcarii.

Celem jest zaangażowanie całego łańcucha dostaw, począwszy od producenta odpowiedzialnego za projektowanie opakowań z tworzyw sztucznych, które można łatwo poddać recyklingowi, a skończywszy na firmach zajmujących się recyklingiem. RecyPac ma wsparcie głównych szwajcarskich sprzedawców detalicznych i dużych producentów żywności, w tym Nestlé i Unilever.

Celem jest dziesięciokrotne zwiększenie zbieranych ilości i osiągnięcie do 2030 r. wskaźnika recyklingu na poziomie 55% w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych i 70% w przypadku kartonów po napojach (tetrapaków). Zbiórka ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Oprac. jp (źródło swissinfo.ch)

OSTATNIE

Scroll to Top