
Fot. Wikimedia Commons Parlament Europejski
Prawie rok po uruchomieniu System Gwarancji i Zwrotu (SGR), jeden z największych i najbardziej złożonych projektów obiegu zamkniętego w Rumunii, można uznać za praktyczne narzędzie edukacji ekologicznej, które Rumuni mają do dyspozycji – podkreśla w materiale prasowym RetuRO – rumuński operator systemu kaucyjnego.
Jak wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego przez firmę badawczą Kantar dla RetuRO we wrześniu, trzy kroki, które należy wykonać, aby skorzystać z Systemu Gwarancji i Zwrotu (zakup produktu w opakowaniu z kaucją, zwrot opakowania i odzyskanie kaucji) są znane ponad 90% uczestników badania.
Z perspektywy konsumentów naszym celem jest zmiana nawyków konsumenckich, zachęcanie do zwrotu opakowań i zapewnienie, że nie trafiają one na wysypiska śmieci i nie zanieczyszczają środowiska. Wierzymy również, że zachęcanie konsumentów poprzez zwrot kaucji przyczynia się do rozwoju długoterminowych zrównoważonych praktyk. Wiadomo, że zmiana nawyku wymaga czasu, dlatego nieustannie staramy się edukować i informować obywateli o tym systemie, jednocześnie uświadamiając im fakt, że prosty gest zwrotu opakowań za pośrednictwem Systemu Gwarancji i Zwrotu robi ogromną różnicę.
Gemma Webb, dyrektor generalna i prezes dyrekcji RetuRO SGR
Wśród najważniejszych czynników, które decydują o tym, że Rumunii korzystają z SGR, są – obok stosunkowo dobrze rozwiniętej infrastruktury i łatwego procesu zwrotu opakowań – motywacja do zmniejszania ilości opakowań nadających się do recyklingu. Co więcej, w tym samym badaniu podkreślono fakt, że 5 na 10 Rumunów korzysta z systemu gwarancji zwrotu raz w tygodniu lub nawet częściej, co wskazuje na otwartość społeczeństwa na coraz powszechniejsze stosowanie SGR.
Złożoność i zasięg geograficzny nadają rumuńskiemu systemowi wyjątkowy charakter, co czyni go potencjalnym światowym punktem odniesienia pod względem dobrych praktyk. SGR jest największym w pełni zintegrowanym systemem na świecie i drugim co do wielkości w Europie, po Niemczech. Tym samym wdrożony w Rumunii system staje się punktem odniesienia dla innych krajów Unii Europejskiej, które mają integrować podobne systemy – podkreśla RetuRO.
Weźmy przykład Rumunii, gdzie gospodarka o obiegu zamkniętym zaczyna nabierać kształtów. Dzięki projektom takim jak RetuRO Rumunia może pochwalić się obecnie jednym z największych systemów SGR w Europie
przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji Szczytu Klimatycznego 2024
oprac. jp (źródło: RetuRO)