W HOLANDII DYSKUSJA NAD PODNIESIENIEM KWOTY KAUCJI

Fot. Donald Trung Wikimedia CC BY – SA 4.0

Konsumenci w Holandii mogą wkrótce otrzymać 0,20 euro kaucji zamiast dotychczasowych 0,15 euro za plastikowe butelki lub puszki – informuje NL Times.

Inspektorat Środowiska i Transportu (ILT) planuje wymóc na fundacji Verpact podwyższenie kaucji, ponieważ zdaniem ILT w Holandii zwracanych jest zbyt mało puszek i butelek.

Verpact to fundacja, która w imieniu firm organizuje system kaucyjny. Jest prawnie zobowiązana do zbierania 90 procent wszystkich plastikowych butelek i puszek, ale w minionym roku jej wskaźnik zwrotów nie przekroczył 77 procent. W rezultacie Verpact został z około 502 milionami euro kaucji, które nie zostały wypłacone, ponieważ konsumenci nie zwrócili swoich butelek lub puszek.

Inspektorat ma nadzieję, że wyższa kaucja zachęci konsumentów do ubiegania się o kaucje poprzez zwrot opakowań po napojach.

Dyrektor Verpact, Hester Klein Lankhorst, uważa, że zwiększenie depozytu to fatalny pomysł. Wszystkie badania pokazują, że zwiększenie kwoty ma nieznaczny wpływ na liczbę zwrotów opakjowań. Konsumenci nie chcą pieniędzy, chcą wygody – powiedziała dyrektor Verpact. Powiedziała również, że obawia się oszustw, jeśli depozyt wzrośnie. Obecne depozyty już doprowadziły do „przepychanek w sklepach” – powiedziała. Sytuacja będzie się tylko pogarszać, jeśli wzrośnie premia za zwrot.

Klein Lankhorst powiedziała w wywiadzie dla Der Telegraaf, że mówi się „nieprawdę” o tym, że Verpact ma miliony euro zgromadzone na kontach. Gazeta nazwała to stanowisko niezwykłym, biorąc pod uwagę, że to sam Verpact poinformował, że tylko w zeszłym roku nie wypłacono 132 milionów euro depozytów. 

Szefowa Verpact zapewnia jednak, że „nie ma mowy o gromadzeniu pieniędzy”. Jak przekonuje Verpact wykorzystał te pieniądze na utworzenie większej liczby punktów zbiórki.

oprac. jp (źródło: NL Times, Der Telegraaf)

OSTATNIE

Scroll to Top