W SEJMIE NOWELIZACJA USTAWY O SYSTEMIE KAUCYJNYM

Fot. Dariusz Rozenek

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła wczoraj (19 listopada) rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (druk nr 760) wraz ze zgłoszonymi do niego poprawkami.

Sejm prawdopodobnie uchwali nowelizację jeszcze podczas tego posiedzenia. Gdyby tak się jednak nie stało, to – jak ostrzegała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska – system kaucyjny zacząłby działać w zgodzie z uchwalonymi przez poprzedni Sejm przepisami.

Za ekspresowe tempo prac nad projektem oraz szereg wprowadzonych poprawek dziękowali posłom obecni na posiedzeniu podkomisji przedstawiciele producentów napojów, dla których wejście w życie dotychczasowych przepisów oznaczałoby duże problemy – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Gazeta podkreśliła, że znacznie mniej entuzjazmu wykazywali reprezentanci strony samorządowej oraz branży odpadowej, którzy domagali się wprowadzenia mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) jeszcze przed wejściem w życie systemu kaucyjnego. Swoje niezadowolenie wyraziła również przedstawicielka operatora kaucyjnego PolKa.

Nowelizacja przewiduje start systemu kaucyjnego 1 października 2025 r. (wtedy 50-groszowa kaucja zostanie doliczona do ceny napojów w butelkach PET i puszkach, od 1 stycznia 2026 r. do systemu wejdą również napoje w butelkach ze szkła wielorazowego – w ich przypadku kaucja wyniesie 1 zł) oraz wyłączenie z systemu opakowań po produktach mlecznych oraz zwolnienie kaucji z podatku VAT.

oprac. jp (źródła: DGP, Sejm RP)

OSTATNIE

Scroll to Top