
Fot. KaucjaNews
Uruchamiany w Polsce system kaucyjny obejmuje jednorazowe butelki plastikowe oraz metalowe jak również wielorazowe butelki szklane. W odniesieniu do opakowań jednorazowych, Polska jest dziewiętnastą jurysdykcją europejską, która podjęła decyzję o zbiórce jednorazowych butelek i puszek z zastosowaniem kaucji.
W kontekście wielorazowych opakowań po napojach, Polska dołącza do grupy krajów, które systematyzują zbiórkę w oparciu o kaucję. Aktualnie we wszystkich państwach, w których wprowadzane są opakowania wielorazowe, opakowania te są kaucjonowane. Istnieją 3 sposoby organizacji zbiorki: indywidualna, poprzez osobnego operatora oraz poprzez operatora wspólnego dla opakowań jedno i wielorazowych.
Indywidualny system zbiórki stosowany jest w Niemczech i Szwecji. Polega on na bilateralnej współpracy pomiędzy wprowadzającym producentem i jednostką handlową sprzedającą i następnie zbierającą puste opakowania wielorazowe.
Instytucja obligatoryjnego operatora dla opakowań wielorazowych znana jest z Finlandii i Litwy. Wprowadzający produkty w opakowaniach wielorazowych zobowiązani są do uczestnictwa w powołanej organizacji i raportowania ilości opakowań wprowadzanych na rynek. Na podmiot zrzeszający producentów nałożony jest obowiązek sprawozdawczości co do ilości zebranych opakowań.
W Europie są również kraje, gdzie obieg opakowań wielorazowych kontrolowany jest przez te same podmioty, które prowadzą kaucyjny system zbiórki dla opakowań jednorazowych. Do państw tych należą: Dania, Estonia i Łotwa (operatorzy prywatni) oraz Węgry i Chorwacja (operatorzy państwowi). Warto jednak nadmienić, iż logistyka odbioru opakowań wielorazowych indywidualnych jest identyczna i polega na bezpośredniej współpracy producentów z jednostkami handlowymi. Operator zbiera jedynie dane na temat ilości wprowadzanych i zebranych z rynku a logistyka odbioru zajmuje się wyłącznie w odniesieniu do standardowych butelek wielorazowych. Standardowe opakowanie wielorazowe to takie, z którego korzysta wielu producentów, zazwyczaj lokalnych i regionalnych producentów napojów.
Z uwagi na przepisy Rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie minimalnej ilości opakowań wielorazowych spodziewać się można wzmocnienia trendu centralizacji funkcji sprawozdawczych w odniesieniu do opakowań wielorazowych a doświadczenia siedmiu krajów europejskich oraz wdrażającej system kaucyjny Polski będą z pewnością cennym wkładem w treści stosownych aktów wykonawczych do Rozporządzenia.
Anna Larsson, Reloop Platform