OD 2026 ROKU SYSTEM KAUCYJNY W CZECHACH

Fot. taweepat/Fotolia

W Czechach rząd forsuje plany wprowadzenia od 2026 r. systemu kaucyjnego „w jedną stronę” za opakowania na napoje. Protestują przeciwko temu lokalne władze i stowarzyszenia biznesowe. 

Przyjęty przez Radę Ministrów w październiku projekt ustawy przewiduje pobieranie kaucji od butelek PET o pojemności od 0,1 do 3 litrów oraz puszek metalowych o pojemności od 0,1 do 1 litra, w których rozlewa się napoje bezalkoholowe lub alkoholowe (do 15 proc. zawartości alkoholu). Za opakowanie oczekuje się, że kaucja wyniesie cztery korony (około 0,16 euro).

Opakowania napojów na bazie mleka, takie jak butelki szklane, są zwolnione z kaucji; większość butelek piwa sprzedawanych w Czechach podlega już odrębnemu systemowi kaucyjnemu. Projektowane zmiany w ustawie o opakowaniach przewidują również opłatę recyklingową za broszury reklamowe, jak podaje Ministerstwo Środowiska.

Sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 50 metrów kwadratowych oraz wszystkie stacje benzynowe będą zobowiązane do przyjmowania zwrotów butelek za kaucją. Mniejsze sklepy i sklepy typu pop-up będą mogły wziąć udział w programie dobrowolnie. System ma mieć jednego centralnego operatora, który podlega nadzorowi Ministerstwa Środowiska.

Minister środowiska Petr Hladík podkreśla, że system kaucyjny w Czechach jest niezbędny, aby poprawić zarówno wskaźniki zbiórki, jak i recyklingu. Podczas gdy do 80 procent butelek PET jest utylizowanych w odpowiedni sposób, tylko 25 procent metalowych puszek jest utylizowanych. Ponadto nie wszystkie zebrane materiały opakowaniowe są poddawane recyklingowi.

Selektywna zbiórka nie oznacza automatycznie recyklingu. W przypadku tworzyw sztucznych stosunek ten wynosi około połowy, w przypadku aluminium prawie nie istnieje, tylko nieco ponad jedna czwarta zebranego materiału jest poddawana recyklingowi – powiedział Hladík. Minister przekonuje, że system kaucyjny znacząco zwiększyłby wskaźniki recyklingu zebranych opakowań. Dodał, że system kaucyjny „powinien pozwolić nam na recykling 90 procent wszystkich opakowań sprzedawanych w tych kategoriach do 2029 roku”.

oprac. jp (źródło: iRozhlas; ODok Portal)

OSTATNIE

Scroll to Top