
Fot. KIG
Fundacja RECAL we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą zorganizowała w dniu 23 kwietnia 2025 r. seminarium poświęcone wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce pt. „System kaucyjny a projektowanie opakowań”.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wszystkich operatorów systemu kaucyjnego, organizacji branżowych oraz ekspertów. Uczestnicy seminarium dyskutowali na temat:
- Stanu przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2025 r.
- Konieczności dostosowania opakowań do wymogów systemu kaucyjnego,
- Wyzwań i potencjalnych zagrożeń związanych z funkcjonowaniem nowego systemu.
System kaucyjny wdraża się tylko raz. Jeżeli nie zostanie prawidłowo zaimplementowany może przynieść przykre skutki finansowe dla uczestników rynku napojów w opakowaniach objętych kaucją, a w rezultacie negatywnie wpłynąć na pozycję Polski w Unii Europejskiej – powiedział Krzysztof Kawczyński, Przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG)
Apelował także o przyspieszenie prac nad nowym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) jako kluczowego elementu gospodarki odpadami opakowaniowymi: „Musimy pamiętać, że systemy kaucyjne są częścią ROP-u i powinny być spójne z efektywnym systemem odpowiedzialności producentów i handlu. Optymalnie byłoby, gdyby te projekty weszły w życie w tym samym czasie”. Zwrócił również uwagę na brak „instytucji parasolowej”, co w przypadku systemu kaucyjnego opartego na wielu operatorach może rodzić poważne problemy w przyszłości.
Najważniejszym punktem seminarium był panel dyskusyjny „W kierunku efektywnego systemu kaucyjnego” podczas którego głos należał do przedstawicieli operatorów kaucyjnych, którzy dyskutowali o mocnych stronach reprezentowanych podmiotów oraz ich wyróżnikach na rynku:
Agata Juzyk, Prezes Zarządu Reselekt S.A.
„W przededniu startu systemu kaucyjnego w Polsce kluczowe jest nie tylko przygotowanie techniczne i legislacyjne, ale przede wszystkim współpraca operatorów, sieci handlowych i samorządów, których rola w przyszłym wariancie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) wciąż nie jest w pełni określona. Przed nami ogromne wyzwania edukacyjne i organizacyjne, ale wierzę, że dzięki mądrze zaprojektowanemu i efektywnie wdrożonemu systemowi kaucyjnemu osiągniemy realne korzyści dla środowiska. Trzeba przy tym pamiętać, że w dążeniu do efektu ekologicznego system nie może sam generować nieproporcjonalnych obciążeń – np. poprzez nadmierne emisje z transportu odpadów czy energochłonną produkcję infrastruktury. Równie istotna jest efektywność kosztowa – dlatego tak ważna jest optymalizacja transportu oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii sortowania i kompaktowania jak najbliżej miejsc zbiórki, co wymaga zaangażowania firm posiadających doświadczenie w zagospodarowaniu odpadów. Za Reselekt stoi w tym zakresie know-how grupy Eneris”. – podkreśliła Agata Juzyk, Prezeska Zarządu Reselekt S.A.
Jakub Ogórek, Prezes Polski System Kaucyjny S.A.
„Siłą PSK jest ugruntowana pozycja, doświadczenie i zdolność do stabilnego działania w długiej perspektywie. Spółka powstała z inicjatywy czołowych producentów piwa w Polsce, którzy od ponad 30 lat z powodzeniem prowadzą dobrowolne systemy kaucyjne dla butelek szklanych. Dzięki ich doświadczeniu i rozbudowanej sieci dystrybucji docieramy do większości punktów handlowych w Polsce – to gotowe fundamenty pod ogólnokrajowy system obejmujący wszystkie frakcje opakowań. Zespół PSK to grupa menedżerów z wieloletnim doświadczeniem na rynku FMCG, dzięki któremu doskonale rozumiemy potrzeby wszystkich interesariuszy systemu (producentów, handlu, dystrybucji, operatorów logistycznych i przetwórców odpadów). Dysponujemy zapleczem organizacyjnym i kapitałowym, które pozwala działać sprawnie i stabilnie, niezależnie od rynkowych zmian. To podejście oparte na praktyce, a nie deklaracjach – nasze rozwiązania już działają i przynoszą efekty.” – powiedział Jakub Ogórek, CEO Polskiego Systemu Kaucyjnego S.A.
Piotr Okurowski, Prezes Kaucja.pl Krajowy System Kaucyjny S.A.
„Kaucja.pl to inicjatywa wynikająca z realnego poczucia odpowiedzialności. Tworzymy system kaucyjny jako konsorcjum 11 firm z branży napojowej – od globalnych liderów, przez silne polskie marki, aż po lokalnych producentów głęboko zakorzenionych w swoich społecznościach. Łączymy doświadczenia i wyznaczamy standardy – to właśnie my opracowaliśmy Brand Book, czyli zestaw wytycznych dotyczących oznaczania opakowań kaucyjnych, z którego może korzystać cały rynek.” – mówił Piotr Okurowski, prezes zarządu Kaucja.pl – Krajowy System Kaucyjny S.A. „Nasza przewaga opiera się na kilku filarach: gwarantujemy osiągnięcie wymaganych poziomów zbiórki, oferujemy pełną przejrzystość rozliczeń oraz minimalizację kosztów dzięki efektowi skali, efektywnej logistyce i nowoczesnym rozwiązaniom w punktach odbioru. System kaucyjny nie może jednak funkcjonować bez ścisłej współpracy z handlem detalicznym, który odpowiada za stworzenie i prowadzenie sieci punktów zbiórki. Kluczowe znaczenie ma dla nas współpraca międzyoperatorska – tylko dzięki niej możliwe jest stworzenie spójnego i efektywnego systemu. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań, które spełniają formalne wymogi, a jednocześnie działają w praktyce i przynoszą realne korzyści dla środowiska.” – podsumował prezes zarządu Kaucja.pl.
OSTATNIE
KAMPANIA INFORMACYJNA SYSTEMU KAUCYJNEGO DOPIERO LATEM
JAK KAUCJA WPŁYWA NA ZMNIEJSZENIE ZAŚMIECANIA
DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
OPAKOWANIA ZE ZNAKIEM POLSKIEGO SYSTEMU KAUCYJNEGO JUŻ NA PÓŁKACH
NOWE WNIOSKI O ZEZWOLENIE NA PROWADZENIE SYSTEMU KAUCYJNEGO
KAUCJA.PL I TOMRA ROZPOCZYNAJĄ WSPÓŁPRACĘ
RAPORT RELOOP: NOWE MIEJSCA PRACY DZIĘKI SYSTEMOWI KAUCYJNEMU
SIEĆ NETTO TESTUJE SYSTEM KAUCYJNY
OPERATORZY NIE ZAROBIĄ NA KAUCJI
CHCĄ WSPOMÓC DETALISTÓW WE WDROŻENIU SYSTEMU KAUCYJNEGO
oprac. jp (źródło: KIG)